Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

Bugün sizinle fiyatı 420 bin lira ya kadar çıkan Apple’ın yeni donanım canavarı Mac Pro hakkında konuşalım istedim.

Apple, Haziran ayında düzenlediği Geliştiriciler Konferansı 2019 etkinliğinde donanımı ile adeta sınırları zorlayan üst seviye bilgisayarı Mac Pro‘yu ve Apple Pro Display XDR isimli yeni monitörünü tanıtmıştı.

Peki bu cihazda neler yer alıyor?

3.5 GHz frekanslı 8 çekirdekli Intel Xeon W işlemcisi, 32 GB DDR4 RAM kiti, 8 GB GDDR5 kapasiteli AMD Radeon Pro 580X ekran kartı ve 256 GB SSD’si ile basic modeli oluşturan Mac Pro, bu teknik özellikleriyle 5999 dolar fiyat etiketine sahip. Elbette teknik özelliklerde yapacağınız değişiklikler fiyatı da yükseltiyor.

Bu bilgisayarda ister sunucu istersenizde daha hızlı render yapma olanağı sunuyor.  Biraz daha kurumsal donanımıyla ön plana çıkan bu cihazda ki en büyük soru işareti ise cihazın depolama kapasitesi, 256 gb SSD bence bu donanıma az kalmış. 

Soru 1 Başlangıç için 256 GB neden yetmez?

Günümüzde çoğu profesyonel kameralarla yüksek çözünürlüklü videolar, filmler ve diziler çekiliyor. Bu tür işlerde içeriği düzenleyecek sağlam makineler kurgu ve montaj işiyle uğraşan insanların olmazsa olmazı. 

Yüksek grafik gerektiren oyunlar için de aynı şeyi söyleyebilirim , 8 GB GDDR5 kapasiteli AMD Radeon Pro 580X .bu ekran kartı cihazda göze çarpan güzel detaylardan sadece biri. 

Soru 2 32 GB DDR4 RAM Yeterli mi?

İkinci sorulardan birisi de 4K video kayıt render’larında ağır işleyen bir bilgisayar işinizi tamamlamada sorun yaratabiliyor. Mac Pro’da ise 1.5 TB’a kadar RAM kapasitenizi yükseltebiliyorsunuz. 1.5 TB RAM ne işime yarar diye düşünebilirsiniz. Sadece kendi açınızdan bakarsanız sizin işinize yaramayabilir fakat dünya geneline baktığınızda ne sektörler ve işler var, render en basit örneklerden birisiydi sadece.

Mac Pro’nun aksesuarları da yukarıda belirttiğim donanıma ek olarak ayrı satılmakta. Tekerlekli paslanmaz çelik muhafaza, Logic Pro X, Apple Afterburner kart ve yükseltilmiş Magic Mouse 2 + Magic Trackpad 2 ile Magic Keyboard dahil fiyatı 420 bin Türk lirasını buluyor.

Apple en güçlü bilgisayarını bu donanım ve ek aksesuarlarla bu fiyatlar ile karşımıza çıkartıyor. Fiyatlar bir hayli yüksek olsa da, Mac Pro’nun en yüksek özelliklerini bu bilgisayarda görebiliyoruz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Bilgisayarın özellikleri ile fiyatı arasındaki uçurum var mı? Aşağıdaki videoyu da izleyip yorumlarınızı Youtube kanalımıza da yapabilirsiniz, iyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=H0t8WiUnv_c

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir