Podcast dünyasına micro podcastleriyle yeni bir soluk getiren Teknolog Baba Podcast, hafta içi her gün sabah saatlerinde tüm podcast platformlarında yayında!

ABD’nin Çinli şirketlere karşı ulusal güvenlik tehdidi yapılandırması devam ediyor. ZTE ve Huawei‘nin ardından sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok‘da topun ağzında. ABD’li senatörler, güvenlik riskleri tehdidi konusunda popüler uygulamaya soruşturma açma çağrısında bulundu.

Senatör Chuck Schumer ve Tom Cotton, Ulusal İstihbarat Müdür Vekili Joseph Maguire‘a, Çinli şirket ByteDance‘ya ait popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok’un “Ulusal Güvenlik Riski” konulu soruşturma talebinde bulundukları bir mektup gönderdi.

Mobil uygulama TikTok’un, ABD’deki kullanıcılarla birlikte bir milyardan fazla indirme olduğu bildirildi. Senatörler, mektupta Çin hükümetinin ByteDance’yı ABD kullanıcı verilerini devralmaya zorlayabileceğinden endişe duyduklarını belirtti. Ayrıca, uygulama için “Görmezden gelemeyeceğimiz bir karşı istihbarat tehdidi olarak algılıyoruz.” dedi.

ByteDance sözcüsü tarafından uygulama verilerinin Çin‘de tutulmadığı ve ABD’deki kullanıcı verilerini yalnızca ABD’de sakladığını söyledi. Şu an için soruşturma süreci hakkında net bilgiler yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir