2024 Ay Misyonu için NASA’ya Destek Verecek Ülkelerden Birisi Japonya

2024 Ay Misyonu için NASA’ya Destek Verecek Ülkelerden Birisi Japonya

24 Ekim 2019 0

Ay‘a en son 47 yıl önce giden NASA‘nın maliyetlerinin çok olması yüzünden uzun yıllardır Ay’a gitmek gibi bir planı yoktu. Yıllar geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle, ikinci bir Ay’a insan gönderme görevi gündeme geldi.

Bu tarih çok uzak bir gelecek değil, takvimler 2024‘ü gösteriyor. Bu kadar büyük bir misyonun tek bir güç ile karşılamak zor, bu konuda gerekli çalışmalar yapan özel şirketler de bulunuyor. NASA’nın Artemis programı adı altında gerçekleştireceği misyon ile Ay’a tekrar ayak basılması planlanıyor. Japonya Kabine Ofisi’nin açıklamalarına göre Japonya, NASA’ya astronotlar tarafından merkez olarak kullanılacak olan ileri karakol inşa etmesinde yardımcı olacak.

Japonya geçen hafta, NASA’nın 2024 Ay görevine destekte bulunacaklarını açıklamıştı. Japonya, ileri karakolun inşasında iş birliği sağlayacak. Ay Yörüngesi Platformu olarak bilinen istasyona ise Japonya’nın destek verip vermeyeceği belirsiz. Bu platformun içerisinde, laboratuvar ve konut olacağı söyleniyor.

Japonya’nın NASA’ya vereceği desteğin detayları şu an için bilinmese de komite, Japon astronotların da Ay’a yolculuk etmesine yönelik beklentileri olduğunu ifade etti. Japonya’nın ayrıca HTV-X kullanarak Ay Yörüngesi Platformu için gerekli olan malzemeleri ulaştırması hedefleniyor.